Garść porad technicznych na temat grillowania:

1. Powinniśmy grillować na mocno rozżarzonym węglu. Po pierwsze daje nam to pewność, że podpałka lub rozpałka uleciała do atmosfery. Ponadto zapewnia optymalną temperaturę podczas grillowania.
2. Mięso oraz ryby przekładajmy podczas pieczenia na grillu czy ruszcie tylko raz. Unikamy wtedy zbytniego przemieszczania się tłuszczu oraz soku komórkowego, zawartego w potrawach (mięsach).
3. Do przekładania grillowych smakołyków używajmy szczypców lub łopatek. Unikajmy szpikulców (widelców). Po przekłuciu grillowanych mięs oraz ryb wycieka z nich smak, a same dania mogą stać się łykowate i suche.
4. Aby uniknąć przywierania ryb i mięs do rusztu lub specjalnych koszyczków smarujemy je wcześniej olejem lub oliwą.
5. Przy grillowaniu szaszłyków dobrą praktyką jest namoczenie wcześniej patyczków. Tym sposobem przez dłuższy czas nie zwęglą się podczas opiekania.
6. Przy użyciu folii aluminiowej do zawinięcia potraw warto posmarować ją delikatnie od wewnątrz olejem lub masłem. Ta porada odnosi się głównie do ryb.
7. Jeżeli zawijamy mięsa lub ryby w folię aluminiową to starajmy się aby warstwa matowa była na zewnątrz. Dzięki temu potrawy będą bardziej kruche oraz soczyste.
8. Podczas grillowania w folii produkty w nią zawinięte bardziej się duszą niż smażą. Otwiera to możliwości do eksperymentowania z wszelakimi ziołami i dodatkami, np. ryż, kasza.
9. Do grillowania nie nadają się mięsa i wędliny zawierające saletrę, gdyż ta w trakcie grillowania rozkłada się wydzielając min.: rakotwórcze nitrozoaminy.
10. Składników na grillu nie układamy zbyt ściśle. Warto zrobić centymetrowe przerwy, bowiem wtedy grillujemy potrawy z każdej strony.
11. Uważajcie z miodem lub cukrem. Owszem nadaje on wielu potrawom na grillu dodatkowych walorów smakowych jednak nad otwartym ogniem szybko się karmelizuje, a następnie pali. Dania nie wyglądają wtedy zbyt apetycznie.
12. Drobno zmielony pieprz starajcie się zastąpić tym grubo mielonym. Ma on mniejsze tendencje do palenia się i co za tym idzie zmniejszania estetyki potrawy.
13. Kiedy na grillu pojawia się ogień, nie polewajmy mięsa wodą. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest opryskanie samego płomienia. Woda wypłukuje bowiem z mięsa i ryb drogocenny smak. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest zainwestowanie w grilla z pokrywą. Wtedy po prostu przykrywamy na moment i odcinamy dopływ tlenu dusząc ogień. Ponadto kiedy przez np. nieuwagę przypalimy mięso zbyt mocno, a te nie jest jeszcze gotowe możemy je przykryć i dopiec do odpowiedniego stanu.