Gofry – ciasto

Jan Kuroń

Przepis na ciasto idealne na gofry

jest zapewne takim przypadkiem jak ciasto idealne na naleśniki. Każdy ma swoje. Ja jednak szukałem długo takiego ciasta na gofry, które wyjdzie mało jajeczne, ale a to chrupiące i delikatne. Lekkie wewnątrz, na zewnątrz subtelnie łamiące się pod zębem. Takie gofry to wspomnienie mojego dzieciństwa. Wyjazdy nad morze i gofry z cukrem pudrem (a jak było więcej zaskórniaków to i z bitą śmietaną!). Kojarzą mi się po prostu z tym, co dobre!

Teraz przekazuję ten smak naszemu synowi. Chciałbym, aby smak dzieciństwa był dla niego tożsamy m.in. z pysznym gofrem z owocami. Dlatego też mam dla Was dziś gofry w tej właśnie odsłonie!

Jak zrobić dobre gofry?

Nie jest to specjalnie wyższa szkoła jazdy, bo przepis jest prosty, przystępny.  Łatwy przepis to moim zdaniem podstawa. Ważne jest, aby mieć gofrownicę – czyli taka absolutna podstawa! 😉

Kilka wskazówek:

Dalej składniki na gofry  mogą być w temperaturze pokojowej, aczkolwiek jeżeli nie będą to tu Was zaskoczę (!!!) i tak wyjdą Wam pyszne gofry! 😀

Po trzecie rozgrzejcie dobrze gofrownicę. Należy rozgrzać płyty wewnątrz i posmarować je odrobiną oleju przed wylaniem pierwszych gofrów. Dalej już nie trzeba płyt natłuszczać. Tylko raz na samym początku. Wtedy gofry pięknie odejdą od płyt już na początku.

Ile wylewać ciasta na płyty aby mieć ładne gofry?

Ja robię to tak, że wylewam około 3/4 standardowej chochelki. W sam raz, żeby przykryć ciastem wszelkie nierówności i mieć piękną równą powierzchnię z ciasta. Nie przelewam jednak „z górką”, żeby ciasto nie wylało się bokami.

Ile czasu piec ciasto na gofry w gofrownicy?

Ja zostawiam je w środku około 4-5 minut. Po 4 minutach sprawdzam zarumienienie i jeżeli mam ochotę na lekko złote gofry, to wyjmuję. Na chrupiące gofry czekam jeszcze około minutę, do półtorej.

Po wyjęciu gofrów z gofrownicy odkładam je na kratkę, żeby się nie zaparzały gorące na talerzu. Dzięki temu także pozostają chrupiące i pięknie się studzą. Jeżeli nie macie w domu kratki do studzenia ciast, to możecie wykorzystać tę z piekarnika lub odkładać je na ułożone obok siebie widelce. Ważne jest zapewnienie przewiewnej przestrzeni pod spodem gofrów (i na górze też, dlatego nie układamy kolejnych gofrów na sobie. Niech będą pyszne i chrupiące!).

Z czym podawać gofry?

Można je serwować klasycznie, tak jak znamy z dzieciństwa: z cukrem pudrem, z bitą śmietaną, z dżemem, z owocami/ Można także na słodko z serkiem homogenizowanym waniliowym, z jogurtem a nawet z białym serem i owocami. Jeżeli chcemy jeść gofry wytrawne to także jest to świetny pomysł. Gofry ze szpinakiem i suszonymi pomidorami to mój hicior. Także gofry z miksem sałat, pesto i pieczoną piersią kurczaka sprawdzają się świetnie. Możecie również skorzystać z gofrów i zrobić z nich coś a’la burgery. Czyli jak widać gofry są dobre na wszystko i do wszystkiego 😉 (no prawie!).

Składniki

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/3 łyżeczki soli
  • 3 płaskie łyżeczki cukru pudru (lub cukru do wypieków) (można pominąć lub dać jedną do gofrów wytrawnych)
  • 2 jajka (rozmiar M)
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego (lub innego roślinnego).
  • 1.5 szklanki mleka
  • opcjonalnie ziarna wanilii

Krok po kroku

  • Krok 1

    Do miski wsyp mąkę, proszek do pieczenia, sól, cukier, czyli wszystkie składniki sypkie. Wymieszaj.

  • Krok 2

    Dodaj do nich składniki mokre czyli jaja, mleko, olej.

  • Krok 3

    Zmieszaj na jednolitą masę i odstaw na bok na 3 minuty

  • Krok 4

    Smaż gofry na dobrze rozgrzane gofrownicy po 4 minuty (ciut więcej, jeżeli lubisz mocno chrupiące!)

  • Krok 5

    Odłóż na bok na kratkę do wystygnięcia. Serwuj z ulubionymi dodatkami np. cukrem pudrem, bitą śmietaną z owocami, dżemem, serkiem waniliowym lub wytrawne.

Zostaw Komentarz