Uszka do barszczu

Jan Kuroń

Uszka do barszczu zdają się być ogromem pracy – malutkie, zamykają w sobie esencję smaku kapusty z grzybami. Ja nie wyobrażam sobie Świąt z kupnymi uszkami  i pierogami. Zawsze robimy je sami. To także świetny czas, aby spędzić wspólnie chwile i odetchnąć od świątecznego zabiegania.

Warning: array_values() expects parameter 1 to be array, string given in /usr/home/kuchniakuronia/domains/www.kuron.com/public_html/wp-content/plugins/smeta/class.sm-frontend.php on line 21 Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/kuchniakuronia/domains/www.kuron.com/public_html/wp-content/themes/soledad-child/content-single.php on line 298

Składniki

 • mąka (ok. 0.5 kg)
 • 2 łyżki oleju
 • zsiadłe mleko (tyle, aby uzyskać zwartą konsystencję ciasta)

Krok po kroku

 • Krok 1

  Wszystko solidnie zagnieć przez kilka minut (można to zrobić ręcznie, można skorzystać z miksera i haka do wyrabiania ciasta – solidnie ułatwia życie).

 • Krok 2

  Podsyp mąką stolnicę i rozwałkuj ciasto na pożądaną grubość (jedni lubią grubsze pierogi i uszka, inni wolą, gdy ciasto jest delikatne, jak mgiełka).

 • Krok 3

  Wykroj małą szklanką kółka i nałóż farsz

 • Krok 4

  Farsz to kapusta z grzybami – przesmażam cebulkę, dodaję odciśniętą i posiekaną kapustę. Gotuję podlane wodą, aby się poddusiło. W między czasie, zalewam wrzątkiem suszone grzyby i po 10 minutach siekam jet drobno. Następnie dodaję do kapusty i wlewam wodę (zostawiając ostatki w miseczce, bowiem tam może gromadzić się piasek z grzybów). Wszystko gotuję kilka godzin, aby przeszło smakiem. Czasami dodaję posiekane śliwki i podlewam winem czerwonym (jak bigos), czasami dodaję suszoną żurawinę – zamiast grzybów. Dosmaczam solą, pieprzem, liściem laurowym i zielem angielskim.

Zostaw Komentarz