Na wiosnę ruszyliśmy z produkcją soków z wyciskarki wolnoobrotowej (marki Kuvings). Na pierwszy ogień poszły pomidorki, papryka, czerwona cebula i rozmaryn – tak śródziemnomorsko 🙂
Wiele osób bezrefleksyjnie wyrzuca, to co zostało po zrobieniu soku – czyli tak zwaną pulpę lub wytłoczyny. Jako, że staram się, aby u nas nic się nie marnowało, wykorzystuję w kuchni także wytłoczyny w całości lub choćby w części, które zostały po zrobieniu soku. Dzisiaj zatem prezentuję Wam grillowany burger rybny, którego smak bardzo fajnie podbijają składniki, które posłużyły jako baza na sok.
W przepisie na burger rybny wykorzystałem morszczuka, bo taką rybę miałem w zamrażarce. Jednak każda inna nada się równie dobrze 🙂 Pamiętajcie, że możecie także dodać tu rybę wędzoną, która doda charakteru burgerom rybnym.
Moim zdaniem burger rybny to świetny pomysł, aby podać dziecku (przemycić tak często nielubianą) rybę. W końcu to „hamburger” czyli frajda i super menu 😉
Składniki
SOK - 2 SZKLANKI
- 6 niedużych pomidorów
- 2 papryki
- 1/4 czerwonej cebuli
- gałązka rozmarynu
- odrobina soli
Burgery
- 2 łyżki oleju
- 1 cebula pokrojona w kostkę
- wytłoczyny z soku
- 500 g morszczuka lub innej ryby
- 2 ugotowane ziemniaki
- 1 jajko (M)
- 5 łyżek bułki tartej
- 4 łyżki posiekanego koperku
- sok z 1/2 cytryny
- sól, czarny pieprz
Krok po kroku
- Krok 1
Na rozgrzanym oleju zeszklij cebulę wraz z wytłoczynami po soku.
- Krok 2
Rybę zblenduj z ziemniakami jajkiem i dodaj do niej wszystkie pozostałe składniki.
- Krok 3
Całość dobrze wymieszaj.
- Krok 4
Lekko natłuszczonymi dłońmi formuj kotlety
- Krok 5
Grilluj je na obrzeżach grilla, gdzie temperatura jest niższa, po 7 – 8 minut z każdej strony. Jeśli korzystasz z piekarnika nagrzej go do 180 C i piecz burgery przez 25 minut. Jeśli smażysz, smaż po 5 minut z każdej strony (przed smażeniem warto obtoczyć kotlety w bułce tartej lub kaszy manny).