Chleb pszenny pełnoziarnisty – na zakwasie

Jan Kuroń

Na chleb na zakwasie przede wszystkim warto mieć zakwas. Swój możesz zrobić z mąki i wody (np. 50 g mąki i 50 g wody wymieszanych i odstawionych w temp. 18-24 stopnie Celsjusza. Następnego dnia dodajesz znowu mix 50 g mąki i 50 g wody i odstawiasz. Tak przez 5 dni i zakwas jest gotowy. Przechowuj go w lodówce i dokarmiaj raz w tygodniu miksturą mąki i wody.

No i teraz możecie zrobić najlepszy chleb (pszenny! pełnoziarnisty). To do dzieła!!

 

Przepis na chleb

1 kg mąki pszennej pełnoziarnistej

0.5 kg mąki z pełnego przemiału

2.5 łyżki soli

4 łyżki zakwasu

1 litr wody w temperaturze około 35 stopni Celsjusza

Szklanka ziaren, np. pestek słonecznika

 

Do dużej miski wsypujemy obie mąki wlewamy wodę i rozrabiamy ciasto. Następnie dodajemy zakwas i wszystko mieszamy. Po wymieszaniu odkładamy do czystego słoika 3 duże garście ciasta i odstawiamy do wyrośnięcia. Resztę ciasta mieszamy z ziarnami i solą. Po wymieszaniu przekładamy do wysmarowanych brytfanek ciasto wypełniając ok 3/4 pojemności zostawiając miejsce na wyrośnięcie ciasta. Odstawiamy brytfanki i zakwas do wyrośnięcia na ok 6-8h. Po wyrośnięciu zakwas wstawiamy do lodówki a chleb pieczemy 1h w temperaturze ok 180C.
 

Smacznego.

Warning: array_values() expects parameter 1 to be array, string given in /usr/home/kuchniakuronia/domains/www.kuron.com/public_html/wp-content/plugins/smeta/class.sm-frontend.php on line 21 Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/kuchniakuronia/domains/www.kuron.com/public_html/wp-content/themes/soledad-child/content-single.php on line 298

1 komentarze

Avatar
Grzesista 20 lutego 2019 - 18:18

Czy ten chlebek nie musi wyrastać przed pieczeniem?

Reply

Zostaw Komentarz