Kuroniowej do tego sernika podejście 4 – udane!! hurra!!
Ten sernik jest uszysty, ale też kremowy. Nie aż tak lekki, jak serniki japońskie ale jest pulchniutki, mięciutki i smakowity!
Co ważne, ciasto wychodzi świetnie z polskiego, solidnego twarogu, więc cenowo jest przystępniejszy od serników z różnymi serkami, czy ricottą lub mascarpone. No dobrze, już nie zachwalam. Poniżej macie przepis.
Składniki:
100 g ciasteczek typu digestive
50 g masła
300 g białego sera
3/4 szklanki cukru (jeżeli lubisz słodkie serniki – daj całą szklankę, gdy lubisz serniki bardzo słodkie – daj 1+1/4 szklanki).
3 łyżki mąki pszennej
3 łyżki soku z cytryny + skórka otarta z połowy średniej wielkości cytryny
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
5 całych jaj
2 białka jaja
110 g śmietany (dałam 42%, możesz dać 36%)
Sposób przygotowania:
Do blendera (ja używam kielichowego) wrzuć ciasteczka i zblenduj na malutkie okruszki. Dodaj roztopione masło i wymieszaj. Wyłóż cienką warstwą foremkę (u mnie 24 cm, silikonowa). Wstaw do lodówki.
Biały ser przeciśnij przez praskę (lub wrzuć do blendera i zblenduj solidnie przez 10-15 sekund).
W misce zmieszaj ser, cukier, mąkę,sok i skórkę z cytryny – użyj do tego miksera.
Dodaj ubitą śmietanę.
Włącz piekarnik i nagrzewaj go do 180 stopni Celsjusza.
Wbij do dwóch misek oddzielnie żółtka i białka. Białka ubij na sztywną pianę.
Dodaj żółtka do masy i zmieszaj. Następnie partiami dodawaj ubite białka (ja dzielę taką ilość na 4-5 partii) i co ważne – nie mieszaj ciasta mikserem, tylko gdy dodajesz białka mieszaj delikatnie silikonową łopatką (wykonując koliste ruchy od góry do spodu ciasta).
Wyjmij formę z lodówki, przelej masę.
Przygotuj kąpiel wodną – ciasto ustaw w jeszcze jednej formie np.kwadratowej i wstaw ją a blachę. Na blachę wokół formy wylej wrzącą wodę. Wstaw ciasto do pieczenia na 10 minut w 180 stopniach. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 140 stopni i piecz przez około 60-80 minut (jeżeli masz mniejszą formę i ciasto będzie wyższe to piecz dłużej, jeżeli forma jest większa a ciasto niższe to wtedy godzina spokojnie mu wystarczy).
Po tym czasie wyłącz piekarnik i zostaw w nim ciasto do ostygnięcia.
Serwuj z frużeliną owocową, lemon curdem lub posypane cukrem pudrem (jak nic nie dodasz to też będzie pyszny).
p.s. Możesz na ostatnie 15 minut pieczenia polać wierzch ciasta śmietaną zmieszaną z cukrem. Nie daję proporcji, bo to zależy od tego jak słodki zrobisz sernik i jak słodką chcesz polewę.