Sama historia zakwasu, który jest zaczynem barszczu sięga czasów plemion słowiańskich, gdzie metodą kiszenia konserwowano większość żywności – tak by przetrwać zimę.
W owych czasach (i później również) sól była dość droga i to ograniczało jej użycie jako środka konserwującego i tak powstały produkty charakterystyczne dla naszego kraju – kiszone ogórki, kiszona kapusta, grzyby i owoce w różnych zalewach, zakwasy: chlebowy i z buraków.
Składniki
Krok po kroku
- Krok 1
Buraki obierz. Następnie potnij je w cienkie plastry (przydadzą się lateksowe rękawiczki). Ułóż je w kamionce lub wyparzonym szklanym naczyniu.
- Krok 2
Dodaj do nich pokrojony w płatki czosnek oraz przyprawy. Całość zalej tak by przykryła buraki i posól (jeżeli chcesz uzyskać zakwas szybciej, dodaj kawałek skórki z chleba razowego na zakwasie).
- Krok 3
Naczynie przykryj szmatką lub gazą i odstaw w ciemne i ciepłe miejsce. Jeżeli będą pojawiać się szumowiny, zbieraj je od czasu do czasu.
- Krok 4
Po 5 – 7 dniach zbierz powstałą pianę i całość przecedź przez sito lub gazę. W zamkniętej butelce lub słoiku spokojnie wytrzyma w lodówce przez 2 – 3 tygodnie.
4 komentarze
A jaka ilość wody jest preferowana na te 1,5 kg buraków?
Na 1,5 kg, około 4 litry wody.
Nareszcie znalazlam przepisy jakie pamietam z dziecinstwa
Dziekuje
Cieszę się, że trafiłem w gusta. Proszę podpowiedzieć, co jeszcze się z dzieciństwem kojarzy. Postaram się wrzucić niebawem 🙂