Jak wiecie od lat staram się, aby marnować jak najmniej w kuchni. Stąd też pomysł, aby przedstawiać Wam pomysły na wykorzystanie m.in. wytłoczyn po sokach z wyciskarki wolnoobrotowej. Razem z marką Kuvings W ramach cyklu „Kuvings nie marnuje” przygotowujemy pakiety pomysłów na wykorzystanie ten najczęściej wyrzucanej części warzyw, owoców i ziół, traktowanej jako odpadek przy szykowaniu soku. Nie ma co wyrzucać. Wytłoczyny możecie przechowywać w lodówce. Możecie wykorzystać część z nich, robiąc sok tak, aby najpierw przepuścić przez wyciskarkę te składniki, z których wytłoczyny będą nam potrzebne. Finalnie, możecie je nawet zamrozić i wykorzystać np. do wszelkiego rodzaju gulaszy i sosów.
Tym razem mam dla Was pomysł na zielony hummus, czyli przepis na tradycyjny krem kanapkowy z cieciorki, pasty tahini, czosnku, oliwy z oliwek, kminu rzymskiego, soku z cytryny, soli i pieprzu. W tym przypadku przepis urozmaiciłem także wytłoczynami ze szpinaku i natki pietruszki, bo cudownie podkręciły tu smak i dodały pięknego, zielonego koloru. Hummus możecie podawać z pieczywem, pitą a nawet jako dodatek do mięs, warzyw z grilla lub sałat.
Składniki
Sok ze szpinaku, tanki pietruszki i jabłek
- 200 g świeżego szpinaku
- pęczek natki pietruszki
- 2 łodygi selera naciowego
- 3 jabłka
Hummus
- 1/2 kg namoczonej i ugotowanej cieciorki lub puszkowej - nie pozbywaj się wody po gotowaniu ani zalewy
- szklanka wytłoczyn ze szpinaku i natki pietruszki
- 2 łyżki oliwy
- łyżka pasty Tahini
- sok z 1 cytryny
- 2 ząbki czosnku
- łyżka mielonego kuminu
- sol, pieprz
- ew. papryczka chili
Krok po kroku
- Krok 1
Składniki na sok wrzucaj do wyciskarki w podanej kolejności. Pozwoli Ci to odseparować wytłoczyny ze szpinaku i natki pietruszki.
- Krok 2
W misie blendera umieść wszystkie składniki na hummus.
- Krok 3
Miksuj całość do uzyskania gładkiej masy. Jeśli mikser nie daje sobie rady, to podlej odrobinę woda z gotowania/puszki.
- Krok 4
Serwuj z posiekaną kolendrą, natką pietruszki i np. sezamem.