Moja ulubiona zupa ogórkowa

Jan Kuroń

Wiele jest zup, które bezapelacyjnie kojarzą się z typowo polskim domostwem. Dla mnie jedną z nich jest właśnie zupa ogórkowa. Przez wiele lat pracy, wyjazdów, nauki poznałem różne przepisy. Dziś postanowiłem spisać mój ulubiony, albowiem uważam, że jest to najlepsza zupa ogórkowa 🙂 (na marginesie wspomnę tylko, że mój Ś.P. Ojciec Maciej Kuroń miał z goła odmienne zdanie, albowiem w jego opinii najlepsza była ogórkowa z wywaru, ogórków, ziemniaków, śmietany i koperku).

ogórkowa

Przepis:

Składniki:
1.5 l wywaru
1 kg ziemniaków
600 g ogórków
250 ml kwasu ogórkowego
250 ml śmietany
włoszczyzna (bez kapusty)
1 łyżka masła/1 łyżka mąki (opcjonalnie)
1 łyżka oleju
sól, pieprz, liść laurowy – 5, ziele angielskie – 5

Przygotowanie:
Umyj i obierz włoszczyznę. Zetrzyj na tarce o grubych oczkach marchew, selera i pietruszkę. Pora pokrój drobno. Na łyżce oleju przesmaż jarzyny z liśćmi laurowymi i zielem angielskim i zalej przygotowanym wcześniej wywarem. Odstawiamy na gaz i w trakcie gotowania dodajemy obrane i pokrojone ziemniaki. Gdy ziemniaki będą miękkie (WAŻNE: jeżeli ziemniaki będą nadal twarde lub półtwarde – nie dodawać kwasu!) wrzucamy do zupy utarte na tarce o grubych oczkach ogórki. Zupę zagotowujemy. Doprawiamy solą, pieprzem  i ewentualnie kwasem z ogórków.

– Należy pamiętać, że smak zupy zależy od kwasowości ogórków – dlatego ostrożnie przyprawiamy je solą i sokiem z ogórków.
– Jeżeli zupę gotujesz na wywarze z warzyw, możesz dodać do niej łyżkę masła
– Warto doprawić zupę śmietaną (lub śmietaną wymieszaną z mąką – zagotować i szybko podawać na stół).

 

autor: Jasiek Kuroń

Kuchnia Kuronia Jan Kuroń

Może Ci się spodobać

Zostaw Komentarz