Poradnik grillowania

Jan Kuroń

 

  1. Wszystkie potrawy i składniki powinniśmy grillować na maksymalnie rozgrzanym węglu. Mamy wtedy gwarancję, że temperatura jest odpowiednia, a podpałka na pewno wyparowała.

 

  1. Podczas grillowania mięsa nie powinniśmy przewracać składników za pomocą szpikulców. Zwłaszcza mięs i ryb. Przekłuwając te składniki tworzymy dziury przez które uciekają nam drogocenne soki – esencja smaku i soczystości. Dlatego warto jest posiadać szczypce.

 

 

  1. Nie ulegajmy stereotypom. Nie każda wieprzowina jest tłusta, a drób dietetyczny. Na przykład polędwiczka wieprzowa ma wyjątkowo mało kalorii (jak na mięso).

 

  1. Korzystajmy z ryb. Są wyjątkowo zdrowe, ponadto łatwe i szybkie w obróbce. Kiedy zawiniemy je w folię aluminiową, nie trzeba ich nawet przekładać podczas grillowania.

 

 

  1. Świetnym sposobem na przemycenie wielu wartościowych składników są szaszłyki. Aby uniknąć problemu z przepalaniem się patyczków namocz je najpierw przez kilkanaście minut w wodzie.

 

  1. Folia aluminiowa jest naszym sprzymierzeńcem podczas grillowania. Pozwala nam piec na ogniu z niewielką utratą wartości odżywczych. Dzięki niej nie musimy stać „non stop” nad grillem.

 

 

  1. Staraj się nie układać produktów na grillu zbyt blisko siebie. Nie pozwoli to wysokiej temperaturze swobodnie opiekać produkt naokoło. Zamiast grillowania będziemy mieć duszenie.

 

  1. Częstym błędem jest polewanie grillowanych potraw płynami (piwo, woda, cydr itp.), kiedy pojawi się pod nimi ogień. Tym sposobem spłukujemy z nich marynatę oraz wypłukujemy krążące w nich soki. Dużo lepiej jest polać źródło ognia wodą.

 

 

  1. Zazwyczaj lepiej jest przełożyć grillowany produkt raz. Tak zwane wachlowanie np. mięsem, powoduje nierównomierne rozkładanie się soków komórkowych i w efekcie szybsze wysychanie.

 

  1. Pamiętajmy, że pieczywo to niejedyny grillowy dodatek. Zdecydowanie lepsze, bowiem smaczniejsze i zdrowsze są sałaty z kilku składników. Nie do przecenienia jest też w nich duża zawartość błonnika. Bowiem tego składnika mocno brakuje w klasycznym grillowym jadłospisie.

 

 

  1. Starajmy się unikać podpałek. Sam zawsze rozpalam za pomocą chrustu i igliwia. Jedyną dopuszczalną formą pomocy jest gazeta. Jest to na pewno zdrowsze, a grillowanie zyskuje na aromacie. Ponadto fantastycznym dodatkiem są szyszki. Dzięki nim dania nabiorą dodatkowego aromatu, a dzieci będą miały zajęcie.

 

  1. Do grillowania nie nadają się mięsa i wędliny zawierające saletrę. Podczas grillowania rozkłada się ona wydzielając m.in. nitrozoaminy które są rakotwórcze.

 

 

  1. Uważajcie na wszystkie karmelizujące się substancje. Od piwa kończąc na cukrze i miodzie. Owszem, tworzą apetyczną skarmelizowaną warstwę, jednak nie mając doświadczenia łatwo zepsuć grillowane danie. Najlepiej dodawać te składniki pod koniec grillowania.

Może Ci się spodobać

Zostaw Komentarz