Jajka! Przechowywanie, przygotowanie, przerabianie.

Jan Kuroń

Tradycyjne święta wielkanocne jajami stoją, a przynajmniej powinny. Jajo bowiem ma symbolizować odrodzenie, a że wiosna to właśnie ten etap budzącego się do życia świata – to i jajo na stole jest uzasadnione.
Jak co święta, mamy tendencję do przesadnych zakupów i robienia zbyt dużej ilości potraw. Z jednej strony to zrozumiałe, bo przecież nie powinno przysmaków na stole zabraknąć ale z drugiej strony przecież można zawsze zjeść coś, co jeszcze zostało. Ja tam rozumiem obydwie strony barykady i dla tych, którzy zrobią za dużo jaj mam kilka pomysłów na to, aby ich po świętach nie wyrzucać.

Po pierwsze: przechowywanie.

Pamiętajcie, że najlepszą opcją na ugotowane jaja jest przechowywanie ich w lodówce bez dodatków. Jeżeli już macie na nich najbardziej popularny dodatek, tj. majonez to bądźcie ostrożni. Majonez domowej roboty bowiem w lodówce trzymamy nie dłużej niż 3 dni.
Jajka ugotowane możecie zamrozić (surowe również, ale bez skorupki). Zamrożone bez dodatków można przechowywać do 9 miesięcy.

Po drugie: Przygotowanie.

Jak przygotować jajka na święta? Tradycyjnie z jajek na twardo możemy zrobić jajka faszerowane. Najprostszym sposobem jest zrobienie domowego majonezu, na który przepis znajdziecie tu!
Porada: Po krótce napiszę, że robiąc domowy majonez możecie usprawnić sobie życie i do ubijanych żółtek w mikserze (n. mikser planetarny z rózgą) powolutku partiami dolewać olej. Taki patent ograniczy Wam ryzyko rozwarstwienia podczas dodawania tłuszczu do jaj.

Możecie również z ugotowanych jaj wyjąć żółtka, dodać do nich majonez lub jogurt naturalny, zioła, przyprawy oraz warzywa i tak powstałą pastą faszerować białko (łyżeczką lub rękawem cukierniczym – jak zrobić domowym sposobem rękaw cukierniczy znajdziecie tu: link). Najprostszym sposobem na takie jajka jest zmiksowanie w blenderze żółtek, majonezu oraz doprawienie masy pieprzem cayenne i szczypiorkiem. Inna opcja to dodanie curry, blendowanie i na koniec dosypanie drobno posiekanych: czerwonej papryki, koperku i kaparów).

Po trzecie: Przerobienie

Jak przerobić pozostałe resztki na coś, co z apetytem zjemy następnego dnia po świętach?
Warto przerabiać potrawy tak, aby nadać im inny charakter. Inny smak oraz wygląd. Moimi ulubionymi rozwiązaniami są sałatki jajeczne – np. sałatka do kanapki lub makaronowa sałatka ze zmiksowanym jajem, jogurtem i warzywami na parze. Pamiętajcie także o wiecznych klasykach w postaci past jajecznych do śniadania, które nie tylko mogą wylądować na kanapkach ale także na wcześniej upieczonym, wytrawnym kruchym spodzie wraz z mocą świeżych i chrupiących warzyw.

Kochani! Serdecznie zapraszam Was także do uczestnictwa w konkursie na najlepsze, świąteczne porady z RTV Euro AGD. Konkurs trwa 3 tygodnie, co tydzień 10 osób wygrywa bony podarunkowe RTV Euro AGD o wartości 200 zł, a po 3 tygodniach jedna z osób wygra bon podarunkowy RTV uro AGD o wartości 5000 zł – GRA JEST WARTA ŚWIECZKI! 🙂 Klikajcie i wygrywajcie! Trzymam kciuki!

Może Ci się spodobać

Zostaw Komentarz