Naturalne barwniki do jaj na Wielkanoc

Jan Kuroń

Wraz z RTV Euro AGD pomagam Wam przygotować się do Świąt w akcji „Dom na Święta”. Moje porady znajdziecie na stronie www.euro.com.pl oraz w gazetce promocyjnej (papierowej), dostępnej w sklepach stacjonarnych. Pomyślałem, że skoro tak tam radzę, to i tu (u siebie) podrzucę Wam kilka ciekawostek. Tym razem będzie na temat barwienia jaj! Naturalne barwniki mamy przecież pod ręką i warto z nich skorzystać.

Wiele produktów ma swój naturalny intensywny kolor i chętnie się nim dzieli. W moim domu tradycyjnie barwione jaja były obierkami z cebuli białej i czerwonej. Dzięki temu miały piękny brązowy lub burgundowy kolor. A co z innymi kolorami? Można je uzyskać bez większego wysiłku, często z produktów dostępnych w każdym sklepie spożywczym.
I tak dla przykładu:
Pomarańczowy – tu potrzebny będzie sok z marchewki i kilka kropli octu. Maczamy jaja i zostawiamy do odcieknięcia.
Różowy – w tym kolorze pomorze nam sok z buraka z wodą.
Czerwony – sok z buraka bez wody
Zielony – sok ze szpinaku
Żółty – curry, kurkuma, liście brzozy
Biały – na chwilę zanurzamy jajko w occie
Czarny – łupiny orzecha włoskiego
Fioletowy – owoce czarnego bzu
Granatowy – pokrojone liście czerwonej kapusty + ocet
Niebieski – borówka amerykańska, owoce tarniny

Pamiętajmy, że zabarwione naturalnie jajka dadzą nam pewność tego, co później będziemy jeść. Dodatkowo może być to interesująca atrakcja dla najmłodszych domowników, którzy przy tej czynności mogą aktywnie pomagać w kuchni.

Kochani! Serdecznie zapraszam Was także do uczestnictwa w konkursie na najlepsze, świąteczne porady z RTV Euro AGD. Konkurs trwa 3 tygodnie, co tydzień 10 osób wygrywa bony podarunkowe RTV Euro AGD o wartości 200 zł, a po 3 tygodniach jedna z osób wygra bon podarunkowy RTV uro AGD o wartości 5000 zł – GRA JEST WARTA ŚWIECZKI!  Klikajcie i wygrywajcie! Trzymam kciuki!

Może Ci się spodobać

Zostaw Komentarz