Jak zrobić dobry omlet klasyczny

Jan Kuroń

Niby prosta sprawa, ale czy dobrego omleta na śniadanie faktycznie tak łatwo zrobić? Dziś kilka porad ode mnie co zrobić, aby Wasz poranny omlet wyszedł przepysznie i aby dodał Wam energii i chęci do działania na cały dzień.

  • Omlet to potrawa z jajek. Warto wybrać te, które będą miały „0” na początku kodu, bo będą to jajka od szczęśliwych kur z wolnego wybiegu. Po drugie ja lubię klasyczne jajka bez udziwnień, choć wiem że zdarzają się z podwójnym żółtkiem i niektórzy właśnie takie jaja do omletów lubią najbardziej.
  • Omlet klasyczny to jajka, choć możecie spotkać się z przepisem, w którym do jaj dodane będzie jeszcze mleko lub śmietana. Osobiście za takim rozwiązaniem przepadam średnio, ale szanuję i rozumiem. Mleka lub śmietany na 2 jajka najczęściej dodaje się około 2-3 łyżek.
  • Najlepszy omlet oczywiście smażony jest na maśle. Pamiętajcie o tym, aby nie spalić masła, czyli rozgrzewać je na średnio-małym ogniu/palniku. Aby zminimalizować ryzyko spalenia masła możecie dodać do masła odrobinę oleju.
  • Jajka do omletu należy delikatnie ubić (a nie tylko rozkłócić). Moim zdaniem nadaje to lekkości potrawie i konsystencja staje się przyjemniejsza.
  • Można omlet przygotować tak, że przesmażycie warzywa (albo warzywa z wędliną czy innymi składnikami) i wlejecie na to jajka. Drugim sposobem jest wlanie jaj i dodanie składników na wlane już jajka. Wtedy warto wcześniej przesmażyć lub poddusić warzywa. Z wędliną cienko pokrojoną nie powinno być problemu.
  • Omlet można także przygotować na słodko. Najczęściej z dodatkiem dżemu lub świeżych owoców, np. malin.
  • Klasycznego omletu nie przewracamy na drugą stronę, tylko gdy jajka się zetną składamy go na pół i serwujemy. Najsmaczniejszy jest, gdy wewnątrz jajka są leciutko ścięte.
  • Do środka możecie dodać sera. Fajnie pasuje tu każdy ser charakterny (cheddar, mimolette, parmezan itp.). Wtedy pamiętajcie o tym, aby nie solić zbyt mocno potrawy. Ser doda jej soli dość mocno.
  • Finalnie – warto dodać na koniec świeże zioła. Jeżeli robicie omlet z pomidorami to świeża bazylia zrobi super robotę. Jeżeli warzywny to natka pietruszki lub szczypiorek. Takie przełamanie smaku doda potrawie lekkości i świeżości, a do tego ożywi jej kolorystykę.

No i najważniejsze – omlet spożywamy tuż po przygotowaniu! 🙂

Smacznego
Wasz Jasiek

Może Ci się spodobać

Zostaw Komentarz