Celem projektu było poznanie zwyczajów, wartości i doświadczeń kulturowych. Platformę wymiany stworzyono poprzez wspólne tworzenie, bycie razem, otwartość na siebie i dialog. Efektem tej twórczej pracy był spektakl dzieci wietnamskich, wystawa fotograficzna i film dokumentalny. W programie był także koncert muzyki wietnamskiej i tradycyjne potrawy.
W programie:
• Dziecięcy spektakl „Dzieci smoka” opieka artystyczna Agata Brzozowicz i Dariusz Kunowski.
Spektakl jest rezultatem prawie trzy miesięcznej pracy grupy dzieci wietnamskich mieszkających na stałe w Polsce. Założeniem projektu było zapoznanie uczestników z legendami i baśniami wietnamskimi poprzez pracę teatralną. Dzieci same tworzyły scenografię i figury występujące w spektaklu, czytały wybrane bajki i dopracowywały scenariusz. Praca nad rolą i wcielanie się w bohaterów wietnamskich zbliżyło ich przez ten okres do własnych korzeni i tradycji, w której wychowali się ich rodzice i dziadkowie.
• Otwarcie wystawy fotograficznej Andrzeja Marata „Mały lotos”
Wystawa fotograficzna przedstawia Wietnamczyków – warszawiaków. Osoby o różnych profesjach, różnym wykształceniu i w różnym wieku, związanych z Warszawą i Polską, która stała się ich drugą Ojczyzną.
• Prezentacja filmu „Wietnamczycy” reż. Ton Van Anh
Film dokumentalny „Wietnamczycy” autorstwa Ton Van Anh, realizacji Wacław Marat to zbiór historii wyjątkowych Wietnamczyków, mieszkańców Polski. Opowiadania o życiu w Polsce, korzeniach wietnamskich są niezwykle zaskakujące, zabawne i zarazem wzruszające. Spotkamy się z Wietnamczykami różnych pokoleń o różnych aspiracjach i różnej drodze życiowej.
• Warsztaty kulinarne – prowadzenie Jan Kuroń i Nguyen Thai (pokaz gotowania)
• Koncert zespołu – „Yoga Terror” w składzie: Zu (wokal), Kuczy (bębny), Grzegorz Kowalski (bas), Krzysiek Truong (gitara, wokal) Michał Truong (gitara, wokal) oraz tradycyjnej muzyki Wietnamskiej.
Projekt finansowany ze środków Urzędu miasta st. Warszawa.
(za warszawa.ngo.pl)